چگونه کودکان را به گردشگری و سفر به طبیعت علاقه مند کنیم؟

آیا شما به دنبال راهکاری برای سرگرم کردن کودکان در کمپ ها و سفرهای خود هستید، در این راستا می توانید با برخی از بازی ها و فعالیت ها آنها را سرگرم کرده و به طبیعت علاقه مند کنید.

ممکن است شما بعد از مدت ها تصمیم گرفته باشید به همراه خانواده خود به یک سفر در طبیعت بروید. زیباترین مقصد را انتخاب کرده اید و تمام وسایل مورد نیاز را به همراه خود برده اید. اما بعد از اینکه به مقصد و کمپ خود رسیدید، بعد از گذشت چند ساعت، فرزندتان بهانه گیری می کند و دوست دارد به خانه باز گردد. از نظر او همه این رویداد ها کسل کننده است و ترجیح می دهد در تخت خواب خود به خواب برود.

برای بچه های کوچک بسیار سخت است که با زیبایی ها و مزایای شگفت انگیز خارج از منزل کنار بیایند و آن را درک کرده و از آنها لذت ببرند. در این سفرها هیچ اینترنت و وایفایی وجود ندارد، تلویزیونی نیست که برنامه های مورد علاقه اش را ببینید و این بهانه گیری های او ممکن است سفر شما را بهم بریزد و زودتر از موعد مقرر به خانه باز گردید.

در این مطلب می خواهیم اصول و راهنمایی های کاربردی در این زمینه را ارائه دهیم تا با رعایت کردن آن، کودکتان نیز از سفر لذت برده و بهانه جویی نکند.

نواختن موسیقی
اگر اهل ساز و موسیقی هستید سعی کنید آلات موسیقی خود را به همراه داشته باشید. دور آتش بنشینید و دسته جمعی آهنگ های مورد علاقه کودکان را بخوانید.

داستان های مهیج
همه کودکان داستان های ترسناک و یا مهیج را دوست ندارند اما زمانی که اندکی بزرگ تر می شوند به این داستان ها علاقه پیدا می کنند. برای بهترگذراندن ساعات شب، بهتر است در چادر برای آنها داستان های مهیج تعریف کنید.

تماشای ستارگان
اگر در شهر های بزرگی زندگی می کنید ممکن است کودک شما هرگز ستاره ای را ندیده باشند. اگر به کویر سفر کرده و یا به مکان های رفته اید که در آنجا هوا صاف است می توانید ساعتی از شب را به تماشا ستارگان بپردازید و در مورد آن با کودکتان حرف بزنید.

تهیه غذاهای مورد علاقه کودک
با تهیه و آماده سازی غذاهای خوشمزه و مورد علاقه شان می توانید جو بهتری را ایجاد کرده و آنها را به مسافرت علاقه مند کنید. البته نبود امکانات ممکن است اندکی سخت باشد اما با به کارگیری مواد غذایی خوشمزه و رنگارنگ می توانید آنها را ترغیب کنید. بهتر است کودکان را نیز در فرایند آشپزی مشارکت دهید. در این صورت آنها به پخت غذا و همکاری گروهی علاقه مند می شوند و می توانند در کارها به شما کمک کنند. وقتی غذا دسته جمعی پخته می شود خوشمزه تر است اما مراقب باشید بی نمک یا شور نشود.

یاد دادن ماهی گیری به کودکان
اگر به منطقه ای سفر کرده اید که رودخانه دارد و ماهی گیری در آن مجاز است، به راحتی می توانید ماهی گیری را به فرزندانتان آموزش دهید و از این طریق آنها را علاقه مند کنید. ماهی گیری از جمله فعالیت هایی است که تمرکز کودک را افزایش دهد و صبر و بردباری در زندگی را به او می آموزد.

تهیه آتش
با همکاری هم هیزم ها را جمع آوری کنید. برای این کار به درختان آسیب نزنید و تنها از خاشاک و چوب های خشک استفاده کنید. آتش را در محل های تعیین شده درست کنید و مراقب فرزندان باشید تا بیش از اندازه به آتش نزدیک نشوند.

پیاده روی
کل ساعات روز را در چادر و یا محل کمپ خود نگذرانید. کودکانتان را به پیاده روی ببرید و قسمت های مختلف جنگل را به انها نشان دهید. این کار باعث می شود از نظر بدنی سالم تر باشند و فرهنگ سالم زیستی را بیاموزند، محیط بیرون را کشف کنند و با طبیعت بیشتر آشنا شوند. پیاده روی در کوه ها می تواند باعث تقویت و تمدد اعصاب کودکان شود. موضوع پیاده روی خود را هیجان انگیز کنید به دنبال حیوانات باشید و آنها را با دوربین های شکاری خود تماشا کنید. در مسیر خود می توانید از میوه ها طبیعی استفاده کرده و تمشک بچینید.

کوهنوردی
کوهنوردی نیز از جمله فعالیت هایی است که کودکان را به طبیعت علاقه مند می کند. بهتر است از مسیر های بسیار سخت نروید بلکه مسیر هایی انتخاب کنید که اندکی چالش برانگیز باشد اما در اندازه و توان کودکان، تا با فتح آن اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و برای سفرهای بعدی مشتاق تر شوند.

جست و جو بحث های علمی
شما می توانید کودکان را برای بحث های علمی و تفحص به طبیعت ببرید و گیاهان و گونه های مختلف جانوران را با ذره بین مورد بررسی قرار دهید. بچه ها دوست دارند نام و خواص گیاهان و حیوانات را در اطراف شما یاد بگیرند.

تماشای پرندگان
استفاده از یک دوربین شکاری مجهز برای تماشای آسمان و پرندگان نیز برای کودکان بسیار جالب است. یک زیر انداز پهن کرده و بر روی آن دراز بکشید و پرندگان و آسمان و ابرها را تماشا کنید، از کودکتان بخوهید ابرها را به حیوانات مختلف شبیه سازی کند.

بازی های مهیج
بازی کردن در سفر ها و کمپ های در دل طبیعت، می تواند علاوه بر کودکان بزرگسالان را نیز سرگرم کند.

Geocache
گنجواره، یک بازی ماجراجویی برای کاربران با استفاده از GPS است. افراد از سراسر جهان گنج ها (یا مخفیگاه ها) را ایجاد می کنند و سپس مختصات آن را در اینترنت قرار می دهند. سایر کاربران به وسیله GPS از آنها بازدید می کنند و در صورتی که به محل کمپ شان نزدیک باشد به دنبال آن می گردند و بعد از پیدا کردن آن گنج را برداشته و یک شی دیگر جایگزین می کنند تا نفرات بعدی آن را پیدا کنند. شئ بهتر است فاقد ارزش مالی بشد و خوراکی و فاسد شدنی نباشد. مثلا یک سکه؛ آینه، عکس و …. این پروژه ممکن است در ابتدا بی حاصل و بی معنی به نظر برسد اما هم اکنون به سرگرمی بسیار پرطرفداری تبدیل شده است بطوریکه در کشورهای پیشرفته در نزدیکی هر شهر ممکن است صدها گنجواره وجود داشته باشد که یافتن یک یا چند تا از آنها در یک مسافرت ویا یک روز تعطیل به عنوان یک تفریح سالم شناخته شده است.
بازی Geocache بسیار مهیج است. اگر کمپ شما به هیچ یک از این گنجواره ها نزدیک نیست بهتر است خودتان آن را درست کنید. برای این کار کافی است یک شی را مخفی کرده و از کودکتان بخواهید از طریق GPS آن را پیدا کند. شما می تونید به جای GPS از یادداشت هایی مانند نقشه نیز استفاده کنید.

بازی سایه ها
استفاده از نور چراغ قوه و بازی سایه ها نیز می تواند کودکان را سرگرم کند. در زمان های قدیم که وسایل ارتباطی به این شدت وجود نداشت، استفاده از نور چراغ قوه و بازی با سایه ها یکی از تفریحات سرگرم کننده کودکان بود.

بازی های فکری
شما می توانید بازی های فکری را نیز با خود به مسافرت ببرید تا کودکان با آنها مشغول شوند بهتر است گوشی و تبلت را از آنها جدا کنید و بازی هایی مانند منچ، مارپله،شطرنج، ورق و بازی های دیگری را به آنها آموزش داده وسرگرم شان کنید.

مسابقات المپیکی در کمپ ها
اگر در ساحل کمپ کرده اید می توانید ورزش هایی مانند فوتبال ساحلی، پرش طول بر روی ماسه و مسابقات شنا انجام دهید. البته باید در محل مناسب و تعیین شده بروید. این ورزش ها می توانند سلامت جسمانی شما و کودکانتان ر ارتقا ببخشد و سفر را برای آنها شیرین تر کنند.

نظرات بسته شده است.