بررسی تغییرات قیمت ناودانی تا انتهای سال ۱۴۰۰

ناودانی نیز یکی از محصولات صنایع فولادی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله ساخت‌ و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقاله پیش‌رو که برای شما کاربران عزیز آماده کرده‌ایم به بررسی نوسانات نمودار قیمت ناودانی و تعیین جهت گیری کلی آنها و دلایل به وجود آمدن تغییرات قیمت ناودانی می‌پردازیم.

عوامل موثر بر نوسانات قیمت ناودانی
قیمت ناودانی همانند سایر مقاطع فولادی از پارمترهای مختلفی تاثیر می‌گیرد؛ به عنوان مثال در مرحله تولید قیمت جهانی سنگ آهن و حامل‌های انرژی و در مرحله معامله میزان عرضه و تقاضا، میزان خلق و چاپ پول و قیمت دلار تعیین کننده هستند.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:
“قیمت ناودانی با افزایش قیمت مواد اولیه و تغییرات قیمت بورس، نوساناتی را شاهد بوده است؛ اطلاع از آخرین تغییرات قیمت روز ناودانی به شما در تخمین درست هزینه پروژه‌ها کمک خواهد کرد. در طی چند سال اخیر این تغییرات کاملا مشهود بوده است، قیمت ناودانی در سال ۹۸، معادل ۵ هزار و ۷۰۰ تومان بوده که در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ به ۱۶ هزار تومان نیز رسید.”

بررسی تغییرات قیمت ناودانی در سه ماهه آخر سال ۹۸
قیمت ناودانی در اواسط آذر ماه سال ۹۸ در حدود ۴ هزار و ۸۰۰ تومان قرار داشت و با شیب صعودی ملایم به مبلغ ۶ هزار تومان در وسط‌های بهمن ماه رسید که این سطح به کف حمایتی تبدیل شد و سپس قله مقاومتی ۷ هزار تومان در نیمه اول اسفند ماه ثبت شد ولی سپس در نمودار قیمت ناودانی به کانال ۶ هزار تومان تا ۷ هزار تومان در پایان سال بازگشت.

نمودار قیمت ناودانی ۱۰ در سال ۱۳۹۸
در این تصویر، نمودار قیمت ناودانی ۱۰ را در سال ۱۳۹۸ مشاهده می کنید.

روند فراز و نشیب نمودار قیمت ناودانی در سال ۹۹
در ابتدای شش ماهه نخست سال قبل قیمت ناودانی همچنان در کانال ۶ هزار تا ۷ هزار تومان ادامه داشت تا اینکه در آخر فروردین ماه به کف حمایتی ۶ هزار تومان برخورد کرد و پس از آن با روند صعودی به صورت پله‌ای سطوح حمایتی ۶ هزار و ۲۰۰ تومان در اوایل اردیبهشت ماه، ۷ هزار و ۸۰۰ تومان در نیمه دوم اردیبهشت و ۹ هزار تومان در اوایل تیر ماه را طی کرد. پس از آن نیز روند صعودی در قله مقاومتی ۱۲ هزار تومانی در اول شهریور ماه متوقف شد و به دره حمایتی ۱۰ هزار تومان در نیمه اول شهریور ماه کاهش یافت. تغییرات قیمت ناودانی با شیب صعودی همراه شد و در آخر شهریور به مبلغ ۱۳ هزار تومان افزایش یافت.

در شش ماهه دوم سال گذشته نیز از ابتدای مهر ماه روند صعودی شروع شده و در اواسط این ماه به ۱۴ هزار تومان رسید. و در اواخر مهر ماه قله مقاومتی ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شد. بعد از آن به دره حمایتی ۱۲ هزار تومان در اوایل آذر کاهش یافت و مجدد با روند صعودی به مبلغ ۱۴ هزار تومان بازگشت و سپس به سطح حمایتی ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان در نیمه اول آذر ماه کاهش یافت. دوباره روند صعودی شروع شد و سطح حمایتی ۱۲ هزار تومان در اواخر آذر ماه و قله مقاومتی ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان در نیمه اول دی ماه به ثبت رسید. پس از آن نیز تا پایان سال در نمودار قیمت ناودانی در کانال حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۱۴ هزار تومان قرار گرفت.

نوسانات نمودار قیمت ناودانی در سال ۱۴۰۰
در آغاز شش ماهه اول امسال قیمت میلگرد دره حمایتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان را در انتهای فروردین ثبت کرد و پس از آن روند صعودی شروع و قله مقاومتی ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان در هفته اول اردیبهشت ماه شکل گرفت. پس از این روند هم با شیب نزولی به دره حمایتی ۱۴ هزار تومان در آخر اردیبهشت ماه کاهش یافت. دو قله مقاومتی ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومانی و ۱۵ هزار تومان به ترتیب در اوایل خرداد و اواخر خرداد ترسیم شد که در میان این دو قله یک دره حمایتی ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان در اواسط خرداد نیز وجود دارد. از اول تیر ماه تا وسط‌های آن کف حمایتی ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان ادامه داشت و از این زمان به بعد روند صعودی آغاز شد تا به قله مقاومتی ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان در انتهای این ماه رسید.

 سپس با تغییر جهت روند کف حمایتی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در ابتدای مرداد ماه ثبت شد. مجددا دو قله مقاومتی ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان در اواسط مرداد و همچنین ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان در انتهای مرداد چشم می‌خورد که مبلغ ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان دره حمایتی را در این بین تشکیل داده است. تا پایان شهریور ماه نیز روند کاهشی تغییرات قیمت ناودانی ادامه یافت و مبلغ ۱۵ هزار تومان گزارش شده است.

در شروع نیمه دوم امسال نیز با روند نسبتا صعودی دو سطح حمایتی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در نیمه اول مهر ماه و نیز ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان در اول آذر قابل مشاهده است. سطح مقاومتی ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان در نیمه دوم آذر ماه موجب شده است که ادامه روند نمودار قیمت ناودانی در در کانال حدودی ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان قرار بگیرد.

تغییرات قیمت ناودانی 10 در سال 1400
در این تصویر، تغییرات قیمت ناودانی ۱۰ را در سال ۱۴۰۰ مشاهده می کنید.

تحلیل قیمت ناودانی از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰
تغییرات قیمت ناودانی از دو لحاظ قابل بررسی است یکی درصد تغییرات قیمتی در ابتدا و انتهای هر نیم‌سال و دیگر اینکه از لحاظ قیمت میانگین بر اساس مساحتی که در زیر نمودار قیمت ناودانی به دست می‌آید که به هر دو این موارد می‌پردازیم:

در نیمه دوم سال ۹۸ قیمت این مقطع با ۳۵ درصد افزایش از مبلغ ۴ هزار و ۸۰۰ تومان به ۶ هزار و ۵۰۰ تومان در پایان سال رسید. در ابتدای شش ماهه اول سال ۹۹ قیمت ناودانی ۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود که با ۵۰ درصد افزایش به میزان ۱۳ هزار تومان در پایان شهریور ماه رسید. در شش ماهه دوم سال ۹۹ نیز از مبلغ ۱۳ هزار تومان به ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان که حاکی از افزایش یک درصدی است ولی با این که در ظاهر قیمت در این بازه زمانی تقریبا ثابت مانده ولی نباید فراموش کرد که نوساناتی حول و حوش ۱۰ هزار تومان تا ۱۴ هزار تومان داشته است چرا که در محاسبت اثر گذار است. در شروع شش ماهه نخست امسال نیز قیمت آن ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان بود که با افزایش ۱۲ درصد به مبلغ ۱۵ هزار تومان در انتهای این مقطع زمانی رسید. از ابتدای نیمه دوم امسال تا اذر ماه نیز با ۶ درصد افزایش از ۱۵ هزار تومان به ۱۶ هزار تومان تغییر کرده است.

نمودار قیمت ناودانی زیر که با میانگین مساحت زیر نمودار محاسبه شده است هم افزایش پله‌ای قیمت را در هر نیم‌سال نشان می‌دهد؛ به این شرح که در نیمه پایانی سال ۹۸ مبلغ حدودی ۵ هزار و ۷۰۰ تومان، در نیمه نخست سال ۹۹ مبلغ حدود ۹ هزار و ۷۰۰ تومان، در نیمه دوم سال ۹۹ مبلغ ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان، در نیمه اول امسال مبلغ ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و در نیمه دوم امسال تا آذر ماه مبلغ حدود ۱۶ هزار تومان بوده است.

چارت تغییرات قیمت ناودانی ۱۰ به صورت میانگین مساحت زیر نمودار در این تصویر قابل مشاهده است.
چارت تغییرات قیمت ناودانی ۱۰ به صورت میانگین مساحت زیر نمودار در این تصویر قابل مشاهده است.

سخن پایانی
نمودار قیمت ناودانی همانگونه که قابل برداشت است افزایش قیمت ناودانی را در این سال‌ها نمایش می‌دهد و با این وجود که بخشی از آن می‌تواند به تحولات جهانی و داخلی بازار فولاد ارتباط داشته باشد ولی نباید تاثیر نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملی را از خاطر برد چون که تنها بازار آهن آلات بلکه تقریبا همه بازارهای دیگر هم دستخوش این تغییرات و افزایش قیمت‌ها شده است.

 می‌توانید در سایت آهن پرتال  (ahanportal.com) از جدیدترین تغییرات قیمت ناودانی مطلع شوید. همچنین مطالبی در ارتباط با مقاله فعلی را می‌توانید از بلاگ آهن پرتال مطالعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.